Hart- en vaatziekten behoren tot de grootste gezondheidsuitdagingen van onze tijd. Ze treffen niet alleen individuele mensen, maar onze hele samenleving. Wie de statistieken bekijkt, ziet snel hoe omvangrijk het probleem is en hoe dringend nieuwe perspectieven en een open dialoog over oorzaken, preventie en behandeling nodig zijn.
Hart- en vaatziekten: de belangrijkste doodsoorzaak in Duitsland
In 2023 overleden in Duitsland bijna 350.000 mensen (bron: Statista) aan ziekten van het hart- en vaatstelsel, wat meer dan een derde van alle sterfgevallen is. Vooral ischemische hartziekten en hartinfarcten spelen hierbij een rol. Op de tweede plaats volgen kanker, daarna aandoeningen van de luchtwegen en psychische en gedragsstoornissen.
Wereldwijd is het beeld vergelijkbaar. Volgens de WHO overlijden jaarlijks miljoenen mensen aan de gevolgen van een hartinfarct, beroerte of hartfalen. Ondanks decennia van onderzoek is het volledige mechanisme dat leidt tot hartinfarcten nog steeds niet volledig opgehelderd, wat zowel preventie als gerichte behandeling bemoeilijkt.
Hartinfarct – Hoe ontstaat het?
De klassieke medische leer legt hartinfarcten uit door afzettingen in de kransslagaders van het hart, die leiden tot doorbloedingsstoornissen. Als een bloedvat volledig afgesloten raakt, sterft hartspierweefsel af.
Andere benaderingen vragen zich af waarom, ondanks intensief onderzoek, de precieze oorzaken van veel hart- en vaatziekten nog altijd niet volledig bekend zijn. Sommige auteurs en onderzoekers doen alternatieve hypothesen en suggesties voor mogelijke oplossingen. Enkele boeken van moedige auteurs die buiten de gebaande paden durfden te kijken:
In „Skandal Herzinfarkt“ van Peter Schmidsberger wordt de historische toepassing van Strophanthin besproken. Schmidsberger laat zien hoe effectieve benaderingen in het verleden werden beïnvloed of verdrongen door economische en politieke belangen.
Tamara Lebedewa beschrijft in „Herzinfarkt vorbeugen und heilen“ de mogelijke rol van micro-organismen, zogenaamde Trichomonaden, als factor bij hartziekten. Hoewel deze theorie wetenschappelijk omstreden is, illustreert het de zoektocht naar nieuwe verklaringen – een boek dat de moeite waard is om te lezen.
Hans Kaegelmann analyseert in „Herz-Kreislauf-Krankheiten“ bestaande aannames kritisch en pleit voor een open toetsing van verschillende gezichtspunten. Dit boek biedt essentiële inzichten en perspectieven die tot nu toe nauwelijks in deze vorm zijn gepresenteerd en nieuwe zienswijzen op hart- en vaatziekten kunnen openen.
Dr. Leonard Coldwell benadrukt in „Stress – die Hauptursache aller Krankheiten“ dat psychische belasting een belangrijke rol speelt bij het energiebeheer van het lichaam en daardoor hart en bloedvaten kan beïnvloeden.
Het boek „Strophanthin – Ein Segen der Menschheit“ van Hans Kaegelmann en Dr. W. Debusmann belicht de geschiedenis en betekenis van de plantaardige stof Strophanthin, die vroeger veel werd toegepast in de cardiologie. De auteurs onderzoeken waarom dit middel tegenwoordig nauwelijks meer aandacht krijgt, hoewel er veel ervaringsverslagen bestaan. In begrijpelijke taal bieden zij achtergrondinformatie, feiten en denkrichtingen over hart- en vaatgezondheid, zodat geïnteresseerden zich een eigen beeld kunnen vormen.
Deze diversiteit laat zien dat ondanks decennia van onderzoek veel vragen openblijven. Preventie en risicobeperking blijven belangrijke uitdagingen en bieden tegelijk ruimte voor wetenschappelijke discussie en nieuwe ideeën.
Dr. Ryke Geerd Hamer en de Nieuwe Duitse Geneeskunde (NGM)
De NGM volgt een controversiële benadering die officieel niet erkend wordt, maar het is toch belangrijk om te vermelden voor wie zich met deze visie wil verdiepen. Hamer vermoedt dat hartinfarcten en andere ziekten in veel gevallen zouden kunnen ontstaan als reactie op emotionele conflicten. Deze theorie wordt kritisch bekeken binnen de reguliere geneeskunde, maar biedt een perspectiefwisseling door de invloed van psyche en stress op lichamelijke gezondheid centraal te stellen.
Een belangrijk onderdeel van de theorie zijn de zogenaamde „Vijf Biologische Natuurwetten“, die Hamer formuleerde. Ze beschrijven hoe conflicten, stress en emotionele belasting volgens deze visie mogelijk samenhangen met biologische processen. Zo wordt aangenomen dat sterke psychische belasting bepaalde patronen in de hersenen kan beïnvloeden, die op hun beurt effect zouden hebben op organen.
De benadering stimuleert een grotere reflectie op de mogelijke invloed van psyche, stress en emotionele ervaringen op lichamelijke gezondheid. Voor geïnteresseerden kan dit een aanleiding zijn om psychosociale aspecten bij gezondheidsvragen mee te wegen.
Strophanthus en Strophanthin – een historisch belangrijke stof
Een thema dat in alternatieve en historische medische discussies regelmatig terugkomt, is Strophanthin, gewonnen uit de zaden van de Afrikaanse plant Strophanthus.
Al in de 19e eeuw werd Strophanthus door Europese onderzoekers onderzocht en werd het effect op het hart beschreven. Strophanthin behoort tot de hartglycosiden en werd lange tijd in de geneeskunde gebruikt, vergelijkbaar met Digitalis. Tot halverwege de 20e eeuw was het een gangbaar middel, maar geleidelijk vervangen door andere producten.
Tegenwoordig wordt Strophanthus vooral aangeboden in homeopathisch-anthroposofische preparaten, zoals globuli, tincturen of verdunningen. Recepten zijn receptplichtig. De plant behoort tot de familie van de hondsgifgewassen en is voornamelijk in Afrika verspreid, waar zij historisch onder andere als pijlgif werd gebruikt. De werkzame stof Strophanthin werd later geïsoleerd en in de geneeskunde onderzocht. Onderzoek uit de jaren ’90 toonde aan dat een variant van Strophanthin ook in het menselijk lichaam voorkomt, wat nieuwe wetenschappelijke vragen oproept.
Hart- en vaatziekten blijven wereldwijd en in Duitsland de belangrijkste doodsoorzaak. Ondanks decennialang onderzoek zijn veel oorzaken en preventieve maatregelen nog niet volledig opgehelderd. De discussie varieert van klassieke medische benaderingen en historische stoffen zoals Strophanthin tot controversiële theorieën zoals de Nieuwe Duitse Geneeskunde van Dr. Hamer.
Als uitgever zien wij hierin een belangrijke taak: wij bieden auteurs een podium om alternatieve benaderingen te bespreken, nieuwe perspectieven te belichten en kritisch te onderzoeken. Zo kunnen verschillende zienswijzen voor een breed publiek toegankelijk worden gemaakt, voor een open en gefundeerd debat over hartgezondheid, preventie en medische innovatie.
Het blijft van cruciaal belang goed geïnformeerd, kritisch en open te blijven. Elke stap – of het nu gaat om preventie, bewuste leefstijl of het raadplegen van verschillende wetenschappelijke perspectieven – kan bijdragen aan het begrijpen van het eigen risico en aan het ondersteunen van hartgezondheid.